Zamek Królewski to symbol dawnej świetności Rzeczypospolitej i jedna z najważniejszych budowli Poznania. Jego mury od wieków poświadczają historyczną rolę naszego miasta w dziejach Polski. Pomimo ogromnego znaczenia dla rozwoju polskiej historii, pills kultury i budowania świadomości narodowej pozostałości zamku przez długi czas nie były otoczone należytą opieką. Słynący z gospodarności poznaniacy nie chcieli jednak pozwolić na to, diagnosis by dawna siedziba królów popadła w ruinę i zapomnienie. Tak zrodził się pomysł odbudowy Zamku Królewskiego i uczynienia z niego siedziby Muzeum Sztuk Użytkowych oraz reprezentacyjnego miejsca uroczystości państwowych. Wygląd nowego obiektu został podyktowany wolą większości poznaniaków, którzy marzyli, by zamek przypominał budowlę znaną z przekazów ikonograficznych.

Dlaczego mieszkańcy Poznania postanowili odbudować zamek? Oto 5 najważniejszych powodów, dla których warto przywrócić dawny wygląd historycznej siedzibie królów.

1. Pamiątka powstania godła i pierwszego wiersza w języku polskim

Zamek Królewski w Poznaniu miał ogromny wpływ na rozwój polskiej historii, kultury i świadomości narodowej. To właśnie tutaj rezydował Przemysł II, któremu zawdzięczamy godło Polski. Wiele wskazuje też na to, że w murach dawnego zamku powstał najcenniejszy zabytek literatury staropolskiej ? wiersz ?O zachowaniu się przy stole?. Autorstwo pierwszego utworu świeckiego napisanego w języku polskim przypisuje się burgrabiemu poznańskiemu ? Przecławowi Słocie.

Powstanie godła Polski oraz najcenniejszego wiersza epoki średniowiecza to jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze. To także główne powody, dla których warto odbudować zamek na Wzgórzu Przemysła.

2. Symbol dawnej świetności Polski

Zamek Królewski był siedzibą monarchów ? gościli w nim najważniejsi władcy Rzeczpospolitej: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk oraz Jan Olbracht. Ten ostatni przyjął w murach poznańskiej twierdzy hołd pruski wielkiego mistrza krzyżackiego Hansa von Tieffena. W zamku odbywały się huczne uroczystości weselne przedstawicieli arystokracji, było to również miejsce narodzin córki Zygmunta Starego. Dzięki obecności monarchów w Zamku Królewskim rozkwitała kultura i sztuka. Odbywały się tu premiery słynnego Teatru Jezuickiego oraz występy kapel, które swoją muzyką umilały czas największym dostojnikom państwowym.

Mury Zamku Królewskiego od wieków poświadczają historyczną i kulturotwórczą rolę naszego miasta w dziejach Polski. Odbudowa niszczejącego obiektu pozwoli zachować symboliczną budowlę dla przyszłych pokoleń i przyczyni się do wzmocnienia świadomości narodowej rodaków. Zgodnie z projektem architektonicznym wyeksponowane zostaną elementy murów obronnych, które stanowią jedyną pamiątkę po dawnej siedzibie polskich królów i książąt.

3. Wizytówka miasta i atrakcja turystyczna

Dzięki odbudowie Zamku Królewskiego Poznań zyska nową, atrakcyjną wizytówkę, która przyciągnie turystów z Polski i zagranicy. Podczas wyboru projektu duży nacisk położono na to, by budowla prezentowała formy architektoniczne typowe dla naszego regionu. Dzięki temu Zamek Królewski będzie wyrazistym symbolem tego, co najlepsze w architekturze wielkopolski. Odbudowa zamku to znakomity sposób na pokazanie światu naszych tradycji architektonicznych, dzięki którym Poznań wyróżnia się na tle innych miast. A dzięki odtworzeniu wieży zamkowej poznaniacy i turyści będą mogli delektować się widokiem zabytkowego centrum z lotu ptaka.

4. Zamek Królewski ozdobą Poznania

Pomimo tego, że Wzgórze Przemysła znajduje się w centrum Poznania, rejon ten wciąż nie został właściwie zagospodarowany. Turyści przyjeżdżający do miasta widzą jedynie resztki niszczejących murów, które w niczym nie przypominają reprezentacyjnego zamku. Zaniedbany teren wzgórza wygląda nieestetycznie i wpływa negatywnie na wizerunek słynących z gospodarności poznaniaków.

Zagospodarowanie Wzgórza Przemysła zwiększy atrakcyjność Poznania i przyczyni się do promocji stolicy wielkopolski wśród rodaków oraz zagranicznych turystów. Dzięki wystylizowaniu zamku na dawną twierdzę budowla idealnie wypełni lukę w historycznej zabudowie Starego Miasta.

5. Poznaniacy zyskają powód do dumy

Bez zamku będącego niegdyś rezydencją polskich królów rola Poznania jest niesłusznie umniejszana na tle takich miast, jak Kraków czy Warszawa. Mało kto pamięta o doniosłym znaczeniu twierdzy na Wzgórzu Przemysła. Jej pozostałości nie są też atrakcyjne dla turystów odwiedzających Stary Rynek, dlatego większość przewodników pomija obiekt, który zaczyna popadać w zapomnienie.

Odbudowa Zamku Królewskiego zwiększy świadomość historyczną poznaniaków i pozwoli im czerpać dumę z dziejów swoich przodków. Nowy, reprezentacyjny budynek stanie się oznaką prestiżu, gdyż odbywać się w nim będą najważniejsze uroczystości regionalne i państwowe. Okazała budowla będzie symbolem dawnej świetności Polski oraz społeczności mieszkańców Poznania, która miała realny wpływ na nadanie twierdzy historyzującego wyglądu. Wraz z powstaniem zamku poznaniacy zyskają powód do dumy, bo to właśnie dzięki ich zaangażowaniu i pomocy finansowej stolica wielkopolski odzyska rezydencję polskich książąt i królów.

 

Współfinansują

Inwestor

Akcję wspierają:

Wykonanie: Agencja Kreatywna Clear & Simple